• Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI

PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 51 W BYTOMIU

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie MENiS z dnia 9 lutego 2007roku   w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 35 z 2007 r., poz.222 z późn.zm.)
          • Statut Przedszkola Miejskiego nr 51

1. Przedszkole zobowiązane jest do spełniania funkcji opiekuńczej względem przebywających w nim dzieci, mając na uwadze ochronę ich zdrowia i życia. Zasadzie tej podlegają rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, których obowiązkiem jest osobiste przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola.
          2. Rodzice przyprowadzają dzieci w zadeklarowanych godzinach pomiędzy godziną 6.00 a 8.00.
          3. Rodzice zobowiązują się również do odbioru dzieci we wcześniej ustalonych godzinach, pomiędzy 13.00 a 16.00.
          4. Na życzenie rodziców lub opiekunów dzieci mogą być odbierane również przez inne osoby dorosłe, zapewniające pełne bezpieczeństwo , wypisane w Karcie zapisu dziecka do przedszkola w Bytomiu przez rodziców / opiekunów lub złożenie upoważnienia. Upoważnienie może być w każdej chwili odwołane lub zmienione.
          5. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczyciela okazać go.
          6. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał jawne przeciwwskazania, uniemożliwiające zapewnienie dziecku bezpieczeństwa (na przykład upojenie alkoholowe).
          7. O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie  być poinformowany dyrektor przedszkola. W każdej takiej sytuacji nauczyciel lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami.
          8. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 16.00 nauczycielka zobowiązana jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie.
          9. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczycielka oczekuje z dzieckiem w przedszkolu do godziny 17.00.
          10. Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami (V Komisariat Policji Bytom 41-933, ul. Pl. Żeromskiego, tel. 32 389 89 97).
          11. Rodzice / opiekunowie odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania dziecka dyżurującej w szatni pomocy nauczyciela lub woźnej.
          12. Za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzania dziecka do sali przedszkolnej do chwili odebrania z grupy przez osobę upoważnioną odpowiada nauczyciel.
          13. Nauczyciele sprawdzają zgodność danych osoby upoważnionej do odbioru na podstawie dowodu osobistego.
          14. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor